english version Kontaktujte nás

Archiv novinekNOVINKY

Pojďte s námi měnit svět náboru!

Pojďte s námi měnit svět náboru!

Chceš pracovat na perspektivních pracovních pozicích? Rád/ráda hledáš nové přístupy s využitím sociálních sítí jako je Linkedin, Facebook nebo Twitter? Baví Tě nové technologie a mluvíš dobře anglicky? Pokud ano, toto je nabídka pro Tebe.

Více čtěte zde >>
Představení Michaely Ečerové

Představení Michaely Ečerové

Pokračujeme v představování klíčových členů našeho týmu. Michaela je naše odbornice na "lovení" analytiků do risku, crm, financí nebo collection. Co o sobě prozradila?
Více čtěte zde >>
Personální bezpečnost - Zaměstnanci jako bezpečnostní riziko

Personální bezpečnost - Zaměstnanci jako bezpečnostní riziko

Přinášíme vám odborný článek Ivany Spoustové, externí spolupracovnice Personal Connect.
Více čtěte zde >>
Rozhovor s Alexandrou Lemerovou v novém vydání Výjimečných žen

Rozhovor s Alexandrou Lemerovou v novém vydání Výjimečných žen

Přinášíme Vám nový rozhovor s Alexandrou Lemerovou z časopisu Výjimečné ženy. Chcete-li se o ní i o společnosti dozvědět více, podívejte se na něj!
Více čtěte zde >>

Novinky

Jak vidí Pavel Kalášek budoucnost konzultačních služeb?Zpět

Jak vidí Pavel Kalášek budoucnost konzultačních služeb?

Jeden z nejzkušenějších manažerů z oblasti ICT Pavel Kalášek o budoucnosti konzultačních služeb, o jeho současném podnikání nebo i o tom, proč je důležité se učit matematiku.

Personal Connect sbírá zkušenosti manažerů, kteří ukončili svoji úspěšnou kariéru ve světě velkých korporací a vybudovali si úspěšné vlastní podnikání. Vy jste jedním z nich. Můžete se s námi podělit o tuto zkušenost? Jak těžké bylo rozhodnutí tento svět opustit a jak je náročné budování vlastního podnikání z vašeho pohledu?

Nikdy jsem se nebál změny v profesním životě. Nebýt najednou šéf je však něco úplně jiného a rozhodnutí k tomuto kroku není vůbec snadné. Mi k tomu pomohla celá řada okolností, které když se podtrhly a sečetly, mé rozhodování ulehčily. No a když už jednou tak důležité rozhodnutí uděláte, dostaví se pocit veliké svobody a ten stojí za to. Já chci jen upozornit, že mé vlastní podnikání je one-man-show. Nikdy jsem neměl ambici „vlastnit“ firmu se zaměstnanci. To snad ani nelze, máte-li k zaměstnancům vztah jako k lidským bytostem a ne jen jako ke zdrojům. Zejména v současné době ne. V minulosti to možná někdo dokázal. Pánové Hewlett a Packard k nim určitě patřili. Dnes už, pokud takový vztah někde úspěšně existuje, se jedná o téměř exotickou výjímku.

 

Byl jste u toho, kdy se začátkem 90-tých let minulého století začaly konzultační služby v České republice nabízet. Přicházely s nimi primárně velké mezinárodní konzultační a IT společnosti včetně Hewlett-Packard, kde jste pracoval vy. Jak se tento sektor za těch 20 let změnil a jak vy osobně vidíte budoucnost konzultačních služeb?

Jedná se o velmi zábavné vzpomínky. Pamatuji si, že jeden z mých vysokých evropských šéfů překládal PSO (Professional Services Organisation) ještě v době, kdy jsme měli za sebou řadu úspěšných projektů jako Pre-Sales Organisation…..Určitě došlo k řadě změn. Konzultační služby se však stále ještě vezou na módní vlně. Angažovat – zejména renomovanou - konzultační firmu na něco, co  by vlastně měli vymyslet vlastní lidé je stále ještě in. Navíc je konzultační praxe silně naředěna. Konzultantem je a chce být kdekdo. Radí lidé, kteří v oboru nemají sami vlastní zkušenost. Prostě jen jako chytří mladí lidé nastoupili do konzultační firmy a ta je nesemlela, ale stoupali po oné pyramidě. Jejich zkušenost je poskytovat konzultační službu. Jejich zkušenost nevznikla profesionálními aktivitami v oboru, pro který poskytují konzultační službu. Samozřejmě to není pravidlo, ale…. Rozhlédněte se kolem sebe…

Zcela specifickou skupinou jsou lidé, kteří dokáží moderovat proces hledání a nalézání. Říkám jim konzultanti kreativci. Dokáží „přimět“ lidi, aby začali přemýšlet „out of the box“, dovedou nastavit proces hledání a nalézání tak, aby si dotyční na vše prakticky přišli sami… To je pak krása, ale kolik takových konzultantů je. Mi by u nás jedna ruka bohatě stačila.

 

O jaké služby bude zájem? Co budou zákazníci potřebovat a za co budou ochotni platit?

Konzultanti se vždy budou najímat za peníze. Proto si je nejčastěji budou najímat businessy. A v businessu jde pořád o to samé – udržet stávající zákazníky, získat nové, udržet náklady pod kontrolou, neztratit, ba získat nejlepší lidi. Tady se samozřejmě prosadí ti, kteří umí směrovat na základě vlastní zkušenosti. Umí zobecňovat z jednoho oboru ke druhému a pak samozřejmě moji oblíbení kreativci. Pro konzultační služby v obecném smyslu je typické, že konzultant obecně nenese zodpovědnost za „dopady“ svých rad. Proto se domnívám, že budou žádáni takoví konzultanti, kteří budou ochotni nést, nebo alespoň sdílet riziko. Ti, kteří toto úspěšně dokážou budou nejen velmi žádaní, ale také výjimečně oceňovaní.

 

Které společnosti můžou v budoucnu uspět?

Takové, které vnitřně vytvoří a udrží kulturu učící se společnosti, společnosti, kde je možné dělat chyby, společnosti kde týmová práce, pozitivní myšlení a konstruktivní rivalita nebudou jenom slovy….

 

Jak se pozná dobrý konzultant? V jednom z rozhovorů jste ho přirovnal k tomu, kdo " přišel z jiného města". Můžete nám to přiblížit?

Já už jsem vlastně dobrého konzultanta mezi řádky i v řádcích popsal výše. Nesmí to být žádný „ředitel zeměkoule“. Musí umět naslouchat, musí umět citlivě vést zákazníka k dobrému výsledku. Člověk z jiného města není zatížen všemi klišé tohoto města, takže, ač zatížen všemi klišé svého „rodného“ města, získává zde najednou křídla….

V posledních několika letech se na trhu práce octlo značné množství zkušených manažerů a manažerek velkých společností, u kterých došlo k restrukturalizacím, akvizicím, změně lokální strategie, nebo se jenom stali obětí interního politického boje. Co byste jim doporučil? Jak hledat nové uplatnění? Jak se vyrovnat s faktem, že jsou „overskills, overpaid a overeducated“?

Zde se těžko píší recepty. Je-li někdo skutečně dobrý, pak žádné recepty nepotřebuje a ten, koho vyhodili právem, tomu to stejně nepomůže. Jakmile si začnete říkat, jestli náhodou nejste overskilled… atd., pak nezačínáte dobře. Je možné si však udělat jakousi inventuru… co vlastně umím, kromě poroučet, umím-li něco… jak si to cením ? jak to “hodím” na trh?…. Bude to jistě znít zpupně, ale já jsem si stanovil jakýsi limit, pod který prostě služby poskytovat nebudu. Je asi nabíledni, že kdybych už druhý rok seděl na zadku a zákazník nikde žádný, asi bych byl nucen svůj limit přehodnotit. Nestalo se a já jsem naštěstí nebyl tak pitomý, abych na základě této zkušenosti začal limit postrkovat nahoru….

 

Vidíte pro tyto zkušené manažery budoucnost i v interim managementu?

Nevidím žádný důvod, proč by to tak být nemohlo. Dokonce si myslím, že se jedná o velikou příležitost, která přináší specialní kvalitu. Sám jsem si to de facto vyzkoušel… báječná zkušenost!!

 

Máte vzor lídra? Jaký je váš „made in ideál“ a proč?

Existuje celá řada lidí, od kterých jsem se dost naučil. Určitě můžeme hledat vzory lídrů v dějinách. Pro mě jsou ale důležití lidé, s kterými jsem měl možnost pracovat a na které by charakteristika lídra pasovala. Lídr se v první řadě nesmí bát o svou židli… a tato vlastnost už se dnes špatně hledá. Pak musí mít také vysokou míru sebereflexe. Ono slavné papežské…neber se tak vážně.. No a samozřejmě musí dokázat v pravý okamžik s veškerou zodpovědností ukázat „svému národu, kde je sever“. Takže ptáte-li se, koho z lidí, se kterými jsem měl čest pracovat, považuji za velkého lídra, pak je to Karen Slatford, po určitou dobu moje evropská šéfka u HP, a pak WW šéfová prodeje u téže firmy, která měla a má všechny výše uvedené vlastnosti, ale také dokázala odejít z manažerského Olympu středem s hlavou vztyčenou a hledím zvednutým!!!!

 

Jaký jste vy lídr? Co byla zatím největší výzva, které jste čelil?

Myslím, že dobrý, ale na to se musíte zeptat těch, které jsem měl tu čest vésti. Proč se každý ptá na největší výzvy? Co to je největší výzva? Čelil jsem celé řadě různých situací, kdy bylo třeba jednat jako lídr.  Většinu jsem zvládl, našly se i takové, že jsem zakopl a když se podívám zpět, bylo možné přeskočit…ale pouze bylo a to se nepočítá…

 

Na co se mají připravit lídři do budoucna? Co se mění v roli lídra?

V roli lídra se nic nemění. Pouze radikální změny hodnotových systémů a narůstající míra obchodně i obecně neetického konání nedávají skutečným lídrům mnoho prostoru. Resp. dávají jej tak málo, že skutečný lídr nemůže přežít. Takže lídr se musí připravit na nejhorší a jasně si říci, kde až nebo už jsou jeho hranice…..

 

Víme, že sledujete dění v Hewlett-Packard na globální úrovni. Kde vidíte budoucnost této společnosti?

Budete se velmi divit, ale já dění u HP sleduji jen velmi okrajově a po všech těch změnách, o kterých vůbec vím, se již jen velmi těžko orientuji. Já měl to obrovské štěstí, že jsem zažil éru Lew Platta, kdy otcové zakladatelé ještě žili. HP Way, úžasná filosofie profesionálního konání a bytí, však semlela i velkého Lewa, a to byla ještě bitva v glazé rukavičkách….HP dnes je nesmírně složitý kolos, který mi nepřísluší hodnotit a upřímně ani nechci…

 

Studoval jste Matematicko-fyzikální fakultu. Jste známý tím, že máte rád matematiku. Proč se matematice věnovat? Jak může matematika pomoct v uplatnění se v reálné praxi a v životě?

Zděšen sleduji diskuse na téma matematika u maturit ano, či ne….Matematika vede k určitému světonázoru, kde „kecy nemají cenu a neplatí“, matematika je o způsobu hledání řešení problému, matematika je o uchopení „jádra pudla“. Ptala jste se mě na můj vzor lídra. Neptala jste se na můj vzor konzultanta. To bych totiž uměl lépe a bez mrknutí oka bych řekl Radek Bahbouh. Bylo by někdy zajímavé se jej zeptat, jak důležitou roli v jeho košatém a špičkovém vzdělání hrálo studium matematiky. Určitě by uměl odpovědět lépe než já…. Apropos jeho Pohádku o ztracené krajině už jste četla?

Je to již několik měsíců, co jsem si ji chtěla koupit, ale byla vyprodána…Radvana Bahbouha také hodně respektuji.

Děkujeme za rozhovor.

Autor: Alexandra Lemerová

Pavel Kalášek je veteránem ICT a manažerského řemesla. Vystudoval matematiku. Patřil k pionýrům tvorby SW pro řízení technologických procesů. Byl šéfem jednoho z prvních úspěšných SW domů. Vybudoval PSO pro Hewlett-Packard CZ, kde pak 9 let působil jako generální ředitel. (#1 IT firma, nejobdivovanější firma, nejlepší zaměstnavatel, Česká cena za jakost, 6x SI roku, osobnost roku etc.) Spoluzakladatel SPISu a  jeho dlouholetý VP. Byl také GM CEE LogicaCMG. Od roku 2006 samostatně výdělečně činný konzultant.